سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : جمعه 15 اسفند 1399
  • 99/11/04 - 13:22
  • 212
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

فناوری رباتیک با تلاش 30 شرکت گسترش یافت و مردم از کاربردهای عمومی آن بهره‌مند شدند

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 30 شرکت دانش‌بنیان محصولات و خدمات مرتبط با فناوری رباتیک خود را توسعه دادند.

فناوری رباتیک در ایران یکی از حلقه‌های مهم و کاربردی زیست‌بوم فناوری و نوآوری است و حمایت‌ها از این حوزه و فناوران آن به یکی از ستادهای 12 گانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سپرده شده است. در همین راستا نیز ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجتیال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تلاش‌های فناورانه 30 شرکت دانش‌بنیان حمایت کرده است.

«پزشکی و دارویی»، «سلامت دیجیتال»، «شهر هوشمند»، «برق و الکترونیک»، «اتوماسیون صنعتی و هوشمندسازی» و «آموزش دیجیتال» بیشترین بهره را از این صنعت رو به رشد برده‌اند و در رتبه نخست شرکت‌های فعال این حوزه ایستاده‌اند. تهران با 19، اصفهان با 3 و خراسان رضوی با 2 شرکت در صدر استان‌های دارای شرکت های فعال در این حوزه قرار دارند.

 

رباتیک را بیشتر بشناسیم

اتصال رباتیک با زندگی عمومی و روزمره را صنعت رباتیک می‌گویند. اینکه فناوران تلاش می‌کنند استفاده از زمان را برای انسان بهینه‌تر کنند و با طراحی ماشین‌ها و ربات‌هایی، برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و فردی را دقت و کارایی بیشتری دهند.

ربات‌ها می‌توانند بسیار ساده یا با ساختاری پیچیده باشند اما در همه حالت‌ها ربات، ترکیب علوم مکانیک و الکترونیک است. علمی پیچیده و متصل به فناوری‌های بالا که دستیابی به آن تخصص و دانش خاصی می‌طلبد.

ربات‌ها، به افزایش بهره‌وری نیروی کار، کاهش هزینه‌های تولید، بهبود کیفیت محصولات و شکل‌دهی نوع جدیدی از مدل‌های کسب‌وکار در بخش خدمات کمک کرده‌اند. به همین دلیل این صنعت فناورانه رشد شتابانی را در دنیا طی کرده است.

این صنعت فناورانه جهان را تسخیر کرده و در تلاش است تا با ساخت و طراحی ماشین‌هایی خودکار، خطاهای انسانی را در بعضی فعالیت‌های روزانه کاهش دهد. در واقع بسیاری از ربات‌ها از انسان‌ها سریع‌تر، دقیق‌تر و بدون اشتباه کارها را انجام می‌دهند. این ماشین‌های خودکار تنها به عنوان ربات‌های دستیار خانگی استفاده نمی‌شوند بلکه این روزها کاربردهایی در حوزه‌های مختلف نظامی، پزشکی، سینما و تلویزیون، اسباب‌بازی، انبارداری، کشاورزی و غیره نیز دارند.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

 

  • گروه خبری : اخبار,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 72252

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت